Zielonogórskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Idea koncertu, tradycyjnie poświęconego Żołnierzom II Konspiracji, którzy zyskali miano „Żołnierzy Wyklętych”, w tym roku nabiera wyjątkowej aktualności. Data koncertu – 24 lutego 2023 r., przypadająca w rocznicę rozpoczęcia przez Rosję pełnowymiarowej, militarnej agresji wobec naszego sąsiada, sprawia, że obok upamiętnienia bohaterów Antykomunistycznego Podziemia, chcemy wyrazić solidarność z obywatelami Ukrainy broniącymi niepodległości i integralności swojego kraju. Napaść Federacji Rosyjskiej ujawniła te same imperialne praktyki, których doświadczyła Polska po 1944 roku. Agresja, brutalna przemoc, gwałcenie wszelkich międzynarodowych traktatów, mają te same źródła i te same cele. W polityce rosyjskich przywódców, tych sprzed 8 dekad i tych obecnych, nie ma miejsca na niepodległe, suwerenne narody słowiańskie w ich otoczeniu. Polska wie co oznacza osamotnienie i walka z przeważającymi siłami agresora. Historia nauczyła Polaków, że „ruski mir” to zbrodnie na ludności cywilnej, przemoc, kłamstwo, kulturowa i cywilizacyjna zapaść. Dziś tej ponurej rzeczywistości doświadczają obywatele sąsiedniego kraju. Wspominając polskich bohaterów, którzy walczyli wobec przeważających sił wroga, najpierw z nadzieją na niepodległość, ale potem już tylko o godność, by umrzeć z bronią w ręku, chcemy wyrazić solidarność z walczącą dziś Ukrainą.
Program koncertu zawierać będzie utwory nawiązujące wprost do walki o wolność, m.in. poświęcone Żołnierzom Wyklętym, ale też ukazujące dramat osamotnienia wobec zła i zachętę do ludzkiej solidarności. Dobór utworów i tekstów niesie metafizyczną refleksję o miłości do Ojczyzny, niezłomności, wojnie, o ofierze życia. Pragniemy ukazać cenę jaką zapłacili nasi bohaterowie walcząc o najwyższe wartości, prawdę, wiarę, ludzką godność i niepodległość Polski. Przesłanie piosenek i komentarze prowadzących wrażają również pochwałę odwagi, waleczności, tęsknotę za pokojem i miłością.
Jan Pospieszalski
RODZINA POSPIESZALSKICH
To jedyna taka orkiestra, stworzona przez dwa pokolenia artystów o tym samym nazwisku. Kiedy bracia Jan, Karol, Marcin, Mateusz na początku lat 90 tych nagrali pierwszą płytę z kolędami, kilku muzykantów obecnego składu, nie było jeszcze na świecie. Dziś trudno sobie wyobrazić polską scenę muzyczną bez Pospieszalskich. Wykształceni na polskich i europejskich muzycznych uczelniach, grają w czołowych składach, od popu, po jazz, od hip-hopu, do muzyki źródeł.
Scenariusz i reżyseria koncertu, komentarze i zapowiedzi – Jan Pospieszalski
Wraz z Rodzinną Orkiestrą Pospieszalskich wystąpią:
Zespół zasilą dwaj wybitni muzycy polskiej sceny:
Grupy zorganizowane – szkoły
Udział indywidualny
Wydarzeniem towarzyszącym koncertowi Pamięć i Solidarność są projekcje filmu „Pseudonim Lufa” poświęconego życiu ppor. Henryka Wieliczki z 5 Wileńskiej AK.
Produkcja: SRH GRYF & studio JART
Scenariusz i reżyseria: Marcin Maślanka & Arkadiusz Pater
Film zostanie wyświetlony w 11 miastach województwa lubuskiego. Wstęp na projekcje jest bezpłatny.
Krosno Odrzańskie
Rzepin
Żary
Sulechów
Sulęcin
Świebodzin
Słubice
Żagań
Międzyrzecz
Nowa Sól
Zielona Góra
Od 2011 roku, 1 marca, w całej Polsce obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. 24 lutego 2023 r. przy okazji tych obchodów Stowarzyszenie Dla Rodziny i Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana zorganizowało w hali CRS w Zielonej Górze 8 już koncert w ramach plenerowych lekcji historii pt. Pamięć i Solidarność.
Na koncert przybyli mieszkańcy miasta i regionu oraz uczniowie i nauczyciele z ponad 60 lubuskich szkół. Ponad 3 tysiące osób z 25 miejscowości, a wśród nich: Cigacice, Czarnów, Czerwieńsk, Dąbie, Gądków Wielki, Górzyca, Kalsk, Kożuchów, Lubsko, Łagów, Nowa Sól, Nowogród Bobrzański, Przyborów, Rzepin, Sława, Sulechów, Brody, Buków, Kije, Toporów, Zbąszynek, Zielona Góra, Żagań.
Idea koncertu, tradycyjnie poświęconego Żołnierzom II Konspiracji, którzy zyskali miano „Żołnierzy Wyklętych”, w tym roku nabrała wyjątkowej aktualności. Data koncertu – 24 lutego przypadająca w rocznicę wybuchu wojny w Ukrainie, sprawiła, że obok upamiętnienia bohaterów Antykomunistycznego Podziemia, wyraziliśmy solidarność z naszymi sąsiadami broniącymi niepodległości i integralności swojego kraju.
Wraz z Rodzinną Orkiestrą Pospieszalskich – jedyną taką orkiestrą, stworzoną przez dwa pokolenia artystów o tym samym nazwisku, podczas koncertu wystąpili Krzysztof Cugowski, Krzysztof Iwaneczko i Mikołaj Kubicki „Meek, Oh Why?”. Znakomici polscy artyści w niepowtarzalnym repertuarze wyśpiewali pochwałę odwagi, waleczności i tęsknoty za pokojem i miłością. Reżyserem koncertu, który stał się wyrazem Pamięci o bohaterach powojennego podziemia i Solidarności z tymi, którzy dziś walczą o wolność był Jan Pospieszalski.
Takie koncerty to ogromne wyzwanie organizacyjne, logistyczne i finansowe. Nie moglibyśmy zrealizować tego widowiska bez naszych mecenasów, partnerów i patronów, wśród których są:
Patroni honorowi i medialni:
Szczególne podziękowania kierujemy do Posła na Sejm RP Jerzego Materny, który od wielu lat patronuje koncertom oraz osobiście angażuje się organizację obchodów NDPŻW w regionie. „Objąłem ten koncert swoim patronatem, ponieważ jestem przekonany, że pamięć o bohaterach i wydarzeniach z naszej historii ma wpływ na kształtowanie przyszłych pokoleń”.
Zaproszenia na koncert Pamięć i Solidarność oraz relacje z jego przebiegu zostały przekazane dalej za pośrednictwem różnych mediów. Fragmenty koncertu pojawiły się także w Teleexpressie oraz Wiadomościach!